Suudi Arabistan: Yemenli tarafları ülkedeki krize kapsamlı çözüm bulmaya teşvik ediyoruz

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere göre, Savunma Bakanı Bin Selman başkent Riyad’da Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi ile bir araya geldi.

“Yemen konusundaki son gelişmeler ve ülkedeki barış sürecini desteklemeye yönelik ortak çabaların” ele alındığı aktarılan görüşmede, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Bin Selman, “Yemen Başkanlık Konseyi’nin yanında yer alarak, Yemenli tarafları, ülkelerindeki krizini sona erdirmek için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde güvenlik, barış, istikrar ve kalkınmayı sağlayacak kapsamlı ve sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşmaya teşvik ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi de Suudi Arabistan’ın ateşkesi yenilemek ve BM himayesi altında kapsamlı bir siyasi süreç başlatmak için devam eden girişim ve çabaları dahil olmak üzere Yemen halkının yanında yer alan tutumundan memnuniyetini dile getirdi.

Yemen’deki iç savaş ve siyasi çözüm çabaları

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen’de 9 yıldır süregelen krizi sona erdirecek kapsamlı bir anlaşmanın hazırlanması için Suudi Arabistan ve Umman aylardır Yemen hükümeti ile Husiler arasında arabuluculuk yapıyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x