Parmak İzi ile Ödeme Devri mi Geliyor? Parmak İzi ile Ödeme Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Parmak izi ile ödeme yöntemi son yıllarda sıklıkla konuşuluyor. Bu yöntem ne kadar güvenli herkes merak ediyor. Parmak izi ile ödeme nasıl yapılır merak ediyorsanız içeriğe buyurun!

Parmak izi ile ödeme yöntemi son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir ödeme şekli.

Şifre, QR ve NFC ödeme yöntemlerinden sonra şimdi de parmak izi ile ödeme devri başlıyor. Biyometrik kimlik doğrulama teknolojilerinden biri olan parmak izi ile ödeme yöntemini daha çok duyacağız gibi.

Parmak izi ile ödeme yöntemi güvenli olduğu için tercih ediliyor.

Herkesin parmak izi farklı olduğu için insanlar bu ödeme yöntemini güvenli buluyor. En güvenli ödeme sistemlerinden biri olan parmak izi ile ödeme yönteminde parmak izi taratılarak kimlik doğrulaması yapılıyor.

Bu ödeme yönteminin tercih edilmesinin nedeni çalınma ihtimalinin diğer türlere göre daha zor olması.

Şifre veya diğer yöntemler daha kolay çalınabiliyorken parmak izinin çalınması daha zor bir ihtimal. Bu sebeple parmak izi ödeme yöntemi tüketiciler için diğer türlere göre çok daha güvenli.

Parmak izi ile ödeme yöntemi daha çok mobil ödeme uygulamalarında veya dijital cüzdanlarda kullanılabiliyor.

Bazı mağazalar veya banka şubeleri de bu uygulamayla ödeme kabul edebiliyor. Bu uygulama daha çok yaygın olmasa da yavaş yavaş dünyada yayılmaya başlıyor.

Parmak izi ile ödeme yöntemini kullanabilmek için parmak izi okuyan cihazlara gerek var.

Parmak izinizi okuyabilecek cihazlarla ancak bu ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Bu cihazlar parmak izini okuyabilen sensörlere sahip. Parmak izi okuyan cihazların olduğu her yerde parmak izi ile ödeme yapmanız mümkün.

Parmak izi ile ödemenin tüketiciye en büyük faydası şifreyi unutma veya kart kaybetme ihtimalinin olmaması.

Şifreyi sürekli unutanlar veya kartlarını kaybedenler için parmak izi ile ödeme yöntemi çok avantajlı. Hem güvenli hem hızlı bu yöntem ile ödeme yapmak çok daha kolay ve kullanıcı dostu.

Bu yöntemin en büyük avantajlarından biri sürekli şifreyi birilerinden saklayarak girmeye gerek olmaması.

Dışarıda kredi kartımızın şifresini girerken hepimiz başkaları görecek diye geriliyoruz. Parmak izi ile ödeme yönteminde bu sorun ortadan kalkıyor. Sadece parmak izinizi okutarak kimse hiçbir bilginizi öğrenmeden ödemenizi yapabiliyorsunuz.

Genel olarak herkes şifre kullanımını tercih etse de finansal kuruluşların çoğu biyometrik teknolojileri kullanmanın daha iyi olacağını söylüyor.

Finansal kuruluşlar ve bankalar her ne kadar biyometrik teknolojilerin kullanılmasını faydalı görse de bankaların çok azı bu teknolojiye uyumlu sistemlere sahip.

Bu uygulamanın nasıl olacağı da merak ediliyor. Daha net bir bilgi olmasa da genel çerçevenin şöyle olacağı düşünülüyor:

Bu yeni yöntem için yapmanız gereken bankaya giderek parmak izlerinizi kaydettirmek olacak. Kaydettiğiniz parmak izleri bankada sizin adınıza saklanacak. Ve kayıt altına alınmış bu verileri ödeme yöntemi olarak kullanabileceksiniz.

Rusya’da parmak izi ile ödeme yöntemi uygulaması deneniyor. Rusya’da bir bankanın markette uygulamaya koyduğu bu ödeme yönteminde tüketiciler bir kereliğe mahsus olmak üzere parmaklarını taratarak kaydediyor.

Bu kaydetme işleminden sonra kasada her ödeme yapacakları sırada kart veya bir şifreye ihtiyaç duymadan parmak izleri ile kolaylıkla ödeme yapabiliyorlar. Yine de bu ödeme yöntemine hala bazı tüketiciler temkinli yaklaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x