Fransız Societe General’in Türk mücevher şirketi Goldaş ile arasındaki hukuk savaşı İngiltere’de mahkemelerinde sürecek… 

İngiliz Yüksek Mahkemesi, Clifford Chance’in Türk şirketi Goldaş Kuyumculuk ile Fransız bankasının 483 milyon dolarlık altın anlaşmasıyla ilgili herhangi bir ihmal veya görev ihlali iddiasıyla sorumlu olmadığına ilişkin başvurduğu karşı davanın Londra’da devam etmesine karar verdi.

Societe Generale avukatları davanın Londra yerine Fransız mahkemelerinde görülmesi gerektiğini savundu.

SON SÖZÜ İNGİLTERE MAHKEMELERİ SÖYLEYECEK

Yargıç Andrew Henshaw bu görüşe katılmadı ve “bu anlaşmazlığın konusunu oluşturan olayların hepsi burada meydana geldiğinden” ve Societe Generale’ın “Londra’da önemli bir varlığı” olduğundan, duruşmanın İngiliz Yüksek Mahkemesi’nde yapılması gerektiğine karar verdi.

Societe Generale, Türk kuyumcu Goldaş Kuyumculuk Sanayi İthalat İhracat A.Ş.’ye karşı açılan davada Fransız kredi vereni temsil eden küresel hukuk firmasını mesleki ihmalle suçlamıştı.

Clifford Chance daha sonra bankanın iddialarına karşı, kendisinin sorumlu olmadığına dair bir dava açtı.

DAVAYI KAYBEDEN BANKA HUKUK FİRMASINI SUÇLADI

Banka, şirketin 15.725 metrik ton (17.334 ton) külçe altını ödemediğini iddia etmesi üzerine Goldaş’ın takibine yardımcı olması için 2008 yılında Clifford Chance’i kiralamıştı. Dava, 2017 yılında bir yargıcın Societe Generale’in Goldaş’ın Türkiye ve Dubai’deki yan kuruluşlarına gerektiği gibi hizmet vermediğine karar vermesinin ardından düşürüldü. Societe Generale’ın Goldaş’a karşı açtığı davanın reddedilmesi, bankanın Clifford Chance’i ihmalkârlıkla suçlamasına yol açtı.

2013’te iflas eden Goldaş ve Societe Generale arasındaki sözleşmede “Yaşanacak ticari sıkıntıda İngiliz mahkemelerinin kararı esastır” maddesi bulunuyordu. Fransız şirket davaları Türkiye’de açmış, Goldaş’da bu hukuk mücadelesini İngiltere’ye taşımıştı.

2017 yılında İngiltere mahkemesi, Societe General ile Goldaş arasında 9 yıldır süregelen davada, Societe General’in Goldaş’a tazminat ödemesini ve küçük yatırımcıların hukuki yollara başvurarak haklarını arayabilecekleri yönünde karar vermesiyle sonuçlandı.

Clifford Chance, 2008-2017 yılları arasında Societe Generale adına Londra’daki Türk kuyumcu Goldaş Kuyumculuk Sanayi İthalat İhracat’a 15.725 metrik ton külçe altınla ilgili davada yetkili firma olarak görevlendirilmişti.

Societe Generale ve Clifford Chance şirketlerinin sözcüleri dava sonunda yorum yapmaktan kaçındı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x