Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olan Abdulkadir Uraloğlu: Bu yılı 595 proje ile kapatacağız

Yeni kabine ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olan Abdulkadir Uraloğlu, kamu-özel iş birliğiyle yapılan “Yap-İşlet-Devret Projeleri” hakkında son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2023 Yılı Yatırım Programı’nda toplam proje bedelinin 886,6 milyar lira olduğunu dile getiren Bakan Uraloğlu, programda toplam 595 projenin yer aldığını belirtti. Uraloğlu, bu projelerin 2023 yılı revize ödeneğinin yaklaşık 46,6 milyar TL olduğunu vurgularken, yatırım gerçekleşmesinin 1 Haziran tarihi itibarıyla 27,3 milyar TL’ye ulaştığını ve söz konusu projelere yapılan toplam kümülatif harcamanın 283 milyar TL seviyesine geldiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yeni dönem çalışmaları hakkında ipuçlarını paylaşan Bakan Uraloğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak devraldığım yeni görevimle birlikte, Bakanlığımıza bağlı tüm sektörlerde yeni bir dönemi başlatmış olacağız. Bu süreç, mevcut projeleri bitireceğimiz, yeni projeleri hızla hayata geçireceğimiz ve devraldığımız bayrağı daha da yükseğe kaldıracağımız bir dönem olacak” diye konuştu.

PROJENİN KAMUYA DEVİR TARİHİ 21 MART 2028

Mega projelerle ilgili de önemli açıklamalar yapan Abdulkadir Uraloğlu şunları söyledi:

“Bin 408 metrelik ana açıklığı ile üzerinden raylı sistem geçen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün toplam boyu, kenar açıklıkları ile birlikte 2 bin 164 metreye ulaşmaktadır. 2016 tarihinde hizmete giren Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 330 metreyi bulan asma köprü kulelerine sahip, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş köprüsüdür. Projenin finansmanı, projelendirilmesi, yapımı, işletilmesi, işletme süresi boyunca her türlü bakımı, onarımı ve sözleşme süresi sonunda otoyolun her türlü borç ve taahhütlerden ari, bakımlı, çalışır, kullanılabilir durumda ve bedelsiz olarak görevli şirket tarafından İdare’ye devri yapılacaktır. Projenin kamuya devir tarihi 21 Mart 2028’dir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü 59 metrelik platform genişliği ile üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en geniş asma köprüsüdür”

İlk otoyol projesi olan Osmangazi Köprüsü ile İstanbul-Bursa-İzmir arasında kesintisiz ulaşım sağlandığını vurgulayan Ulaştırma Bakanı, projenin 1 Temmuz 2016 tarihinde hizmete açıldığını kaydetti. Uraloğlu, “Proje dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 7’nci sırada yerini aldı. Gebze- Orhangazi-İzmir, İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil toplam 426 kilometre uzunluğunda” dedi.

DÜNYANIN EN UZUN ORTA AÇIKLIKLI ASMA KÖPRÜSÜ

1915 Çanakkale Köprüsü’ne de değinen Abdulkadir Uraloğlu, “101 kilometre uzunluğundaki Malkara-Çanakkale Otoyolu kapsamında, Gelibolu-Lapseki arasında Çanakkale Boğazı geçişini sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu. Projenin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yılını sembolize ettiğinin altını çizen Uraloğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü, 2023 metrelik orta açıklığı ile Dünyanın En Uzun Orta Açıklıklı Asma Köprüsü unvanına sahiptir. 770’er metre yan açıklıklar ile köprünün uzunluğu 3 bin 563 metreye, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile birlikte toplam geçiş uzunluğu 4 bin 608 metreye ulaşmaktadır” ifadelerini kullandı.

Marmara’yı çevreleyen Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ile ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, proje kapsamında yer alan Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü Dahil) Otoyolu Kesimi Yap-İşlet-Devret Projesi’nin 88 kilometre otoyol ve 13 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometre uzunluğunda olduğunu vurguladı.

Mevcut güzergahta Gelibolu’dan Lapseki’ye feribot ile 20-30 dakikayı bulan geçişin 1915 Çanakkale Köprüsü ile birlikte 6,5 kilometreye düştüğünü dile getiren Uraloğlu, Bu sayede taşıt işletme giderlerinin artmasından oluşan ekonomik kayıpların ortadan kalktığını belirtti. Bakan Uraloğlu, “Trafik sıkışıklığının neden olduğu emisyon artışları ve gürültü kirliliği gibi çevresel faktörler en aza indirilmiş, mevcut yolun geometrik standardının yetersizliğinden kaynaklanan trafik kazaları ile oluşan can ve mal kaybının azalması sağlandı” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x