Disney Plus’ta Türk yapımları neden kaldırıldı? Patronlar Dünyası açıklıyor

Nil Göksu URGANCIOĞLU yazdı

2019 sonunda yayın hayatına başlayan, 1 yıl önce de Türkiye’ye giriş yapan Disney Plus, ani bir kararla platformdaki orijinal Türk yapımlarının neredeyse tamamını birkaç gün önce sessiz sedasız yayından kaldırdı. Platform üyeliği için para ödeyen kullanıcılar tepkilerini sosyal medyada dile getirdi ve üyelik iptali akımı başladı.

Disney’in kararının çıkardığı gürültü sadece bu kadar değildi. Sosyal medyada, Disney’in Ermeni lobisine boyun eğdiği için bu kararı aldığı hatta önümüzdeki aylarda yayına girmesi beklenen ve Atatürk’ün hayatını anlatan dizinin yayınlanmasına engel olmak istediği iddiaları ortaya atıldı.

Buna karşılık Disney, Atatürk dizisinin Cumhuriyet’in 100. yılında, yani 29 Ekim’de yayına gireceği açıklamasını yaptı. Fakat diğer Türk yapımlarının neden yayından kaldırıldığına açıklama getirmedi.

Patronlar Dünyası da yapım dünyasını sarsan bu meselenin aslını araştırdı ve çok ilginç bilgilere ulaştı.

SKANDALIN ŞİFRESİ GÖKBAKAR’IN AÇIKLAMASINDA

Filmleri platformda yayınlanan oyuncu Şahan Gökbakar, içeriklerin kaldırılmasının ardından sosyal medya hesabından ilginç bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Disney başkanı Bob Iger beyin aldığı kararla strateji değişikliği yapmışlar ve birçok ülkede yerel içerikleri platformdan atmışlar. Atmışlar diyorum çünkü bizim de bir hafta evvel haberimiz oldu. Bob Iger’ın aldığı bu karara, Disney+Turkiye yönetiminin de çok üzgün olduğunu yakından biliyorum. Milyonlarca seyircimizin biz yalnızca bu platformdayız diye Disney Plus’a üye olduğunun farkındayım ve kendimi mahcup hissediyorum. Hepinizden özür diliyorum.’’

Açıklamadan da anlaşılacağı ve Patronlar Dünyası’nın da teyit ettiği bilgilere göre Türkiye kararı gerçekten de Disney yönetiminin en tepesinden gelmiş. Fakat diğer bazı ülkelerin aksine Türkiye kararının alınmasında, Disney’in zirvesine giden ve çok can sıkan bazı bilgilerin olduğu öne sürülüyor.

YOLSUZLUK İDDİALARI DISNEY’İN TEPESİNE ULAŞTI

Disney’in tepe yönetimine kadar giden ve ayyuka çıkan iddialarsa şöyle: Disney Türkiye yönetimi, yerli yapımların bütçelerini şişirdi ve maliyet konusunda şirkete büyük bir yük çıktı. Şirket kısa sürede büyük zarara uğradı. Çok pahalıya mal olan bu projelerin pek çoğunun beğenilmemesi ve izlenmemesi de skandalın tuzu biberi oldu.

LÜKS HAYAT ŞÜPHEYİ ARTIRDI

Bazı Disney Türkiye yöneticilerinin maaşlarının çok üzerinde yaşadıkları lüks hayat ve Disney’in çıkarlarından çok dış yapımcıların çıkarlarını kolladıkları iddiaları da şüpheleri artırdı.

Sektöre yakın isimler, Disney’in Türkiye piyasasına çok büyük bir bütçeyle girdiğini hatırlatıyor ve adeta platformun Netflix gibi rakiplerini piyasadan silmek için kesenin ağzını fazlasıyla açtığını ifade ediyor.

İddia o ki ABD’li yöneticiler, devasa reklam ve yapım bütçeleri, yıldız oyuncularla yapılan anlaşmalara rağmen Disney’in Türkiye piyasasında başarılı olamamasını bu haksız kazanç ağına da bağlıyor.

YAPIM AŞAMASINDAKİ İŞLER DURDURULDU, İÇ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İşte tüm bu nedenlerle de, Disney’in Türk yapımlarının çoğunu kaldırdığı, dahası yapımı süren pek çok dizi ve filmi de durdurduğu iddia ediliyor. Yani platform sadece var olan dizi ve filmlerin büyük çoğunluğunu platformdan atmakla kalmadı, önden bütçesi ödenen pek çok işin de gerekçe göstermeden fişini çekti . Yapım piyasasında Disney’le çalışan şirketlerin bu ani karar nedeniyle tedirgin olduğu Patronlar Dünyası’na gelen bilgiler arasında. Disney’in ABD’deki yönetiminin, bu skandal nedeniyle bir iç soruşturma başlattığı da dillendiriliyor.

SADECE DİSNEY DEĞİL…

Bir diğer iddia da, Netflix’in uzun bir süredir belgesel gibi bazı alanlarda yapım kabul etmeyi durdurduğu… Nedense yine aynı: Şişirilmiş yapım bütçeleriyle Netflix’in zarara uğratılması. Üstelik bu şişirilmiş bütçelerle, platformun standardının çok altında işler üretilmesi…

Patronlar Dünyası tüm bu iddiaları ABD’deki Disney yönetimine mail aracılığıyla sordu. Henüz bir yanıt gelmediğini belirtmek isteriz.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x