Disney, 7000 Çalışanını Bu Hafta Kovmaya Başlıyor

Son aylarda Amazon’dan Google’a, Meta’dan Microsoft’a kadar onlarca dev şirket, masrafları azaltma bahanesiyle binlerce çalışanını işten çıkarmıştı. Sektördeki bu kötü dönem devam ederken yakın zamanda böyle bir hamlenin dünyanın en büyük medya şirketlerinden olan Disney’den geleceği ve 7000 kişinin işten çıkarılacağı duyurulmuştu.

Bugün ise bu toplu işten çıkarmalar hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Şirketin CEO’su Bob Iger, çalışanlarına gönderdiği bir notta bu hafta iş gücünün azaltılmaya başlayacağını duyurdu. Bu, şirketin toplamda üçe bölünecek işten çıkarmalarının ilki olacak. Üçünün sonucunda da 7000 civarında insan kovulmuş olacak.

Masraflarını azaltmak isteyen Disney, yaz başlayana kadar 7000 kişiyi işten çıkarmış olacak

Iger tarafından gönderilen notta, “Pozisyonları şirketin iş gücü azaltmalarından etkilenen çalışanları bilgilendirmeye bu hafta başlıyoruz. Yöneticiler, önümüzdeki dört gün içinde doğrudan etkilenen ilk çalışan grubuna haberi iletecek” ifadelerini kullanarak çalışanların bu hafta içi işten çıkarılıp çıkarılmayacağını öğreneceğini söyledi.

Iger, ikinci işten çıkarmaların ise nisan ayında gerçekleşeceğini ve birkaç binden fazla çalışanı etkileyeceğini belirtti. Notunun devamında ise 7000’lik hedef sayıya ulaştıracak son işten çıkarmaların yaz başlamadan gerçekleştirilmek istendiği belirtildi.

7000 kişiyi işten çıkarma hamlesi, ilk olarak şubat ayında duyurlmuştu. O zaman yapılan açıklamada, bu uygulamadan Disney’in medya ve dağıtım bölümü, parklar ve tesisler ve dev spor yayıncısı ESPN’i etkileneceği belirtilmişti. ABD’li medya devi, 5,5 milyar dolarlık masrafı azaltma planları kapsamında bu adımı attığını da eklemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir