Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti? 

Investing.com – BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında pozitif bir seyir izledi ve 5.230 puan seviyesine kadar yükseldi. 

Öğleden sonraki işlemler satıcı ağırlıklı gerçekleşirken 5.130 seviyesine kadar geriledikten sonra bu noktada bir destek buldu. Son saate girildiğinde BIST 100, %1 yükselişle 5.170 seviyesinde hareket ediyor. 

Hafta boyunca düşüş ivmesini sürdüren endeks, dün 5.090 seviyesine kadar indi ve haftalık bazda %6 geriledi. Dün bu noktadan gelen tepki alımlarıyla güne alıcılı başlayan endeks, haftalık düşüş eğilimini kırmaya yönelik bir hamle yaptı. Diğer yandan dün 50 günlük hareketli ortalama altında gün kapanışı kaydeden BIST 100, dün haftanın dip seviyelerinden gelen tepki alımlarıyla 5.190 seviyesinde bulunan 50 MA değerini test ediyor.

Sektörel bazda bakıldığında bugün perakende ticaret %4’ün üzerinde değer artışıyla öne çıkan sektör oldu. Bu sektöre dahil hisseler arasında MGROSBIMAS ve MAVI, endeksi yukarı taşıyan hisseler oldu. 

Gıda, kobi ve hizmet sektörü de bugün ortalamanın üzerinde yükseliş kaydetti. Son saate girildiğinde sigorta sektörü %1 değer kaybıyla ekside hareket eden tek sektördü. Turizm, telekomünikasyon ve baskı ise yatay hareket eden sektörler oldu. Sınai, bugün %1,3 yükseliş kaydederken finansallar, %1’e yakın yükseldi. 

BIST 100’e dahil hisseler arasında JANTS, MGROS, KONTR, ECILC ve GESAN en çok yükselen hisseler oldu. Bugün endeksteki kısmi düşüşler arasında KLRHOYYLGD, FROTO, DOHOL ve AKSA %1 ila %2 bandında düşüşler kaydetti. 

Yurt dışı piyasalarında bugün Asya piyasasının negatif kapanışının ardından Avrupa endekslerinin bir miktar toparlandığı görüldü. Gün sonuna doğru FTSE 100, yatay kalırken diğer endeksler ortalama %0,5 oranında yükselişe sahip. ABD endeksleri ise güne ekside başladı. İlk dakikalarda Nasdaq, %0,3 oranında kısmi düşüşe sahipken S&P 500 %0,6 ve Dow Jones %1’e yakın düşüşle devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir