Boğaziçi’nde direniş 813’üncü gününde

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun görevden alınmasının ardından da devam ediyor. Direnişin 813’üncü gününde Boğaziçili akademisyenler bir araya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu’nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci’yi protesto ettiler.

13 Mart 2023 Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri 554’üncü Nöbeti’nde şu ifadelere yer verildi:

“Bugün 27 Mart 2023, Pazartesi. Boğaziçi Üniversitesi’nde direniş iki yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Bu hafta direnişin 117’nci haftası; bugün direnişin 813’üncü günü.

Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının beş yüz yetmiş sekizinci, 30 Temmuz 2021 günü gerçekleştirilen destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir gerekçe göstermeden dönem ortasında görevden almasının dört yüz doksan yedinci, buna karşı açılan davada idare mahkemesinin bu işlemi hukuksuz bularak iptal etmesinin yüz kırk yedinci, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü tam zamanlı öğretim görevlisi Can Candan’ı ikinci kez görevden alınmasının iki yüz elli dördüncü, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Tolga Sütlü’nün mesnetsiz gerekçelerle dönem başladıktan sonra görevden alınmasının yüz altmış birinci günü.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu gibi bugün de 12:15’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 554’üncü kez rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde ‘Kabul Etmiyoruz’, ‘Vazgeçmiyoruz’ yazan dövizler ve üzerlerinde #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz yazan Can Candan fotoğrafları taşıdılar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir