Almanya Başbakanı Scholz’dan Erdoğan’a çağrı: İsveç’in yolunu açsın

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman Federal Meclisi’nde yaptığı konuşmada Türkiye’ye seslendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İsveç’in NATO’ya katılmasına karşı çıkmaktan ‘vazgeçmesi’ için çağrıda bulunan Scholz, 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenecek NATO Zirvesi’ne işaret etti.

“İsveç’in de Finlandiya’nın yanında yeni bir müttefik olarak zirve masasına oturması gerektiğine kesinlikle inanıyorum” diyen Almanya Başbakanı, şu ifadeleri kullandı: “Yeniden Türkiye’nin Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’a, geçen yıl hep birlikte karar verdiğimiz şekilde bunun yolunu açması için çağrıda bulunuyorum.”

BİLLSTROM: ZAMANI GELDİ

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom da, dün yaptığı açıklamada Stockholm’un Ankara ile yapılan anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirdığini ve Türkiye parlamentosunun İsveç’in NATO’ya üyelik teklifini onaylama zamanının geldiğini söyledi. Reuters haber ajansına konuşan Billstrom, “Bizden bekleneni yerine getirdiğimiz kanısındayız, şimdi Türkiye’de parlamentonun onaylama sürecini başlatma zamanı geldi” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x