ABD şimdi de biyometrik bilgilere taktı

Şimdi, Amazon, şirketi Go kasiyersiz mağazalarındaki müşterilerini biyometrilerini topladığını bilgilendirmemekle suçlayan bir toplu dava ile karşı karşıya.

Alfredo Alberto Rodriguez Perez tarafından açılan davada davacı, Go mağazalarının sürekli olarak müşterilerin biyometrisini “avuçlarını tarayarak ve müşterileri tanımlamak, mağazalarda nereye gittiklerini izlemek ve ne satın aldıklarını belirlemek için her müşterinin vücudunun şekli ve boyutunu ölçen bilgisayar görüşü, derin öğrenme algoritmaları ve sensör füzyonu uygulayarak” kullandığını savunuyor. Dava şirketin, ayrıca yasanın yürürlüğe girmesinden ancak bir yıl sonra biyometrik izleme faaliyetleriyle ilgili işaretler koyduğunu iddia ediyor.

Amazon’un Go mağazaları, alışveriş yapanlara, raflardan aldıkları herhangi bir ürünü kasaya gitmelerine gerek kalmadan ödeyip çıkma seçeneği sunuyor. Müşterilerin bu mağazalara girebilmesi için bağlı bir kredi kartıyla Amazon uygulamasından bir kod okutması gerekiyor.

ABD şimdi de biyometrik bilgilere taktı

Ancak bazı lokasyonlar giriş seçeneği olarak e-ticaret devinin avuç içi tabanlı kimlik ve ödeme hizmeti Amazon One’ı kullanıyor. Davacının şikayeti, işaretin müşterilere Amazon One’a kaydolmayı seçmedikçe Amazon’un biyometrik verilerini toplamayacağını bildirdiğini söyledi. Ancak şikayette, “Amazon Go mağazaları, her müşterinin vücudunun boyutu ve şekli hakkındaki bilgiler de dahil olmak üzere her bir müşteri hakkında biyometrik tanımlayıcı bilgiler topluyor” iddiasında bulunuluyor.

Bir Amazon sözcüsü, NBC News’e gönderdiği açıklamada şirketin uygulamalarını ve teknolojilerini savundu. Amazon’un yüz tanıma kullanmadığını ve Go mağazalarında alışveriş yapanları belirlemek için kullandığı herhangi bir sistemin biyometrik teknoloji teşkil etmediğini açıkladı. Şirket “Yalnızca Amazon One’a kaydolmayı ve avuçlarını Amazon One cihazının üzerine getirerek tanınmayı seçenlerin avuç içi biyometrik verileri güvenli bir şekilde toplanır,” diye ısrar ediyor ve “bu kişilere kayıt sırasında uygun gizlilik açıklamaları sağlanır.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir